Historie a úspěchy
HISTORIE
Florbalový pravěk
Florbal se v Jindřichově Hradci hrával od konce 90. let při DDM JH pod vedením Vladimíra Šelonga a hraje se ve velmi omezené míře dodnes. V „domečku“ začínal nejeden stávající hráč FK Slovan JH. Jakákoliv soutěž se však nehrála. Roku 2003 se dal dohromady florbalový tým složený z příslušníků armády ze Žižkových kasáren (Army Sharks Jindřichův Hradec), kde také hrávala část hráčů z dnešního klubu Slovanu a kde k florbalu přičichl i Martin Knobloch. Bohužel po dvou letech se klub rozpadl jednak z organizačních důvodů a jednak z nepříliš vyhovujících podmínek pro provozování tohoto sportu. Myšlenka založit klub s mládežnickou základnou vznikla u Martina Knoblocha a Jiřího Holického. Prvně jmenovaný začal jednat, druhý papírovat a po oslovení kamarádů florbalistů i neflorbalistů (hokejbal, hokej), zda do toho půjdou, se začalo trénovat. První dvacítka hráčů se scházela na Slovanu a hrálo se „na lavičky“ a vypůjčené branky. Podzim utekl jako voda a během něj předseda klubu vyjednal vstup do tělovýchovné jednoty Slovan, která v čele s tehdejším vstřícným sekretářem p. Ing. Zdeňkem Turynou vzala florbalisty pod svá křídla. Byli jsme právoplatný oddíl!!!
Sezóna 1. (2007/2008)
Počátkem roku 2007 jsme zahájili nábor mládeže (junioři a starší žáci), který byl úspěšný a na nadcházející sezonu 2007/08 se připravovalo cca 25 mladých florbalistů. Jaro bylo plné práce, mužstva sehrála několik přípravných přátelských utkání, vedení stihlo přitáhnout sponzory, stabilizovat mužstvo, pořídit mantinely apod.! Na přelomu dubna a května 2007 se klub přihlásil do mistrovských soutěží ČFbU ve třech kategoriích (muži, junioři a starší žáci) a mohl se tak začít těšit na podzim, kdy soutěže začínají. Začal tedy kolotoč vyjednávání termínů v halách, nákup nových sad dresů, potisk mantinelů logy sponzorů atd. Úderem 22. září 2007 FK Slovan Jindřichův Hradec historicky vstoupil do ligových bojů, a sice zápasem mužské kategorie mezi Slovanem Jindřichův Hradec a Sokolem Vodňany. Hned ve 2. minutě se do statistik zapsal Radek Madar historicky prvním gólem. Dále následovaly úvodní zápasy starších žáků a juniorů. Nikdo si předem netroufal odhadovat, jak si družstva povedou. V první polovině sezóny týmy cestovaly po celých jižních Čechách a sváděly souboje se svými soupeři. Po dlouhé a velmi trnité cestě se také podařilo vyjednat povolení pořádat domácí turnaj v nové městské sportovní hale v J. Hradci. Tento úspěch a turnaj ve svatostánku pomohl výrazně zviditelnit florbal v Jindřichově Hradci. Po polovině soutěže bylo u všech třech kategorií příjemným zjištěním, že se dokážou měřit s těmi nejlepšími celky ve svých kategoriích. Junioři a starší žáci se pohybovali mezi 4. a 6. místem svých lig po polovině soutěže a muži sváděli bitvu o samé čelo tabulky! Leden 2008 nepřinesl pouze nový kalendářní rok, ale také opět pár změn. Příliv nových zájemců o florbal se rozšířil do řad starších žáků a také, což bylo příjemným šokem, byl zjištěn zájem o florbal u žen a dívek. Vedení Slovanu dlouho neváhalo a otevřelo i tuto kategorii – ženy. V dubnu čítal florbalový oddíl na 80 jmen. Premiérová sezóna se vydařila mužům, kteří po senzačním druhém místě vybojovali postup do 3. ligy mužů – divize V u kterého byl trenér Jiří Klimeš!
Sezóna 2. (2008/2009)
Po letních soustředěních všech tří kategorií přišla sezona druhá. Muži nastoupili ve 3. lize, starší žáci a junioři v krajských soutěžích, ženy přihlášeny ještě nebyly. Po florbalovém boomu přišel i boom organizační, kdy se Slovan ucházel o pořadatelství finále Poháru České Florbalové Unie a uspěl. Jindřichohradecká hala mohla tedy v lednu 2009 s pompou přivítat nejlepší celky České republiky v kategorii žen i mužů. Z dvojice Děkanka Praha a FBC Pepino Ostrava se radovaly hráčky z hlavního města a v kategorii mužů tomu bylo stejně, jelikož Tatran Střešovice porazil FBC Pepino Ostrava.
Jarní nábor způsobil nárůst členské základny o 100% a nutnost otevřít další kategorie, kterými byly mladší žáci, ženy a muži B. Nutno vrátit se k faktu, že k boomu přispělo i mistrovství světa, které se konalo v prosinci 2008 a kterému v O2 aréně přihlíželo i mnoho členů Slovanu. Do letní přípravy šlo tedy 6 kategorií a více než stovka členů florbalového oddílu. Muži se zúčastnili Austrian Openu v Rakouském Linci, Poháru ČFbU a samopořádaným Pohárem města Žirovnice. Sezóna třetí byla za dveřmi rychleji než cokoliv jiného.
Sezóna 3. (2009/2010)
Šestice kategorií a její nároky na koordinaci a organizaci si vyžádaly příchod nových trenérů, kteří se jich ujali. Rostoucí Slovan těžící z manažerských schopností předsedy Knoblocha a z úspěchů herních i pořadatelských (Pohár ČFbU) byl již naplno usazen v městské sportovní hale při svých domácích turnajích. Sezona plynula a vedení přišlo s dalším turnajem prokazujícím pořadatelské schopnosti, a sice se South Bohemia Regent Cupem. Třídenní mezinárodní florbalový turnaj byl dalším z „majstrštyků“ party pořadatelů od Vajgaru. 16 mužstev z Čech i Slovenska, se i za účasti reprezentantů ČR, prohánělo na dvou palubovkách, z nichž jedna byla umístěna na zimním stadionu. Turnaj ovládl v dramatickém finále Tatran, který porazil Vítkovice na nájezdy.
Sezóna 4. (2010/2011)
B tým mužů, který ve své premiérové sezóně v Jihočeském přeboru mužů obsadil první místo, nastoupil v sezóně 2010/2011 do Jihočeské ligy mužů. Tou dobou vedl mužstvo staronový kouč Jiří Klimeš, který tak získal postup do vyšší ligy i s béčkem a v této sezóně přidal další bednu (2. místo). K florbalu přicházejí stále nový hoši a dívky a také René Vettermann, který jako otec jednoho z elévů nachází ve florbale zálibu a posléze začíná Martinu Knoblochovi s elévy pomáhat. Letošní rok bohužel nepřeje a druhý ročník South Bohemia Regent Cupu se nekoná. V létě probíhá úspěšné soustředění elévů a mladších žáků na chatovém táboře v Malém Ratmírově a muži se účastní dalšího ročníku Poháru ČFbU.
Sezóna 5. (2011/2012)
Do nové sezóny vstupují družstva v kompletní mužské struktuře. K elévům, mladším a starším žákům, juniorům a mužům přibývají dorostenci, které vede Jan Holoubek. Ten se také stává novým předsedou oddílu, jelikož Martin Knobloch nemůže naplno pracovat pro florbal z důvodu pracovního vytížení. I nadále však v klubu působí. Mezi mládeží ve městě nad Vajgarem roste zájem o florbal a tak ke dvěma elévovským družstvům přibývá třetí, které není registrované, ale i tak hraje otevřené turnaje převážně na Vysočině. Zájem roste i u dívek a tak na jaře roku 2012 vzniká myšlenka založení družstva žákyň a dorostenek, té se ujímá Marta Baboučková a Michaela Slámová a po úspěšném náboru začínají děvčata trénovat. Velkým mezníkem je postup dorostenců v premiérové sezóně z II. do I. ligy, která je první celostátní soutěží pro FK Slovan Jindřichův Hradec. Léto se nese ve znamení druhého ročníku turnaje, který tentokrát nese název South Bohemia Orego Cup a Martin Knobloch s realizačním týmem opět dělá jméno jindřichohradeckému florbalu. Rovněž druhý ročník zažívá mamutí soustředění pro mládežnické kategorie, které se koná na okraji České Kanady, v Kunžaku.
Sezóna 6. (2012/2013)
Do nové, stávající sezóny jde 10 družstev v 7 kategoriích (muži 2x,ženy, junioři, dorostenci, starší žáci, mladší žáci 2x,elevové 2x) a další v podobě žákyň a dorostenek se připravují na sezónu 2013/2014. Muži A bohužel padají z 3. ligy do Jihočeské, a proto i muži B musí o soutěž níže – do přeboru. Výsledkově je to průměrná sezóna téměř pro všechna družstva, dorostenci padají z 1. ligy zpět do druhé a ostatní se pohybují v horší polovině startovních polí.
Sezóna 7. (2013/2014)
I do této sezóny vstupuje úctyhodný počet 10 družstev. U týmů od starších žáků výš se jedná opět o průměrnou sezónu bez významnějších úspěchů. Ty však přicházejí v oblasti náboru malých dětí, kdy se na tréninku dětí pohybuje po hřišti i 40 capartů najednou. Z odchovanců klubu se profilují mladí trenéři Jiří Prokýšek s Jakubem Šmídem, trenérsky roste i René Vettermann. Z důvodu nezájmu ostatních klubů až z 5. místa 3. ligy postupují naši junioři do vyšší druhé ligy.
Sezóna 8. (2014/2015)
Mistrovská sezóna! Muži A i Muži B jsou na prvním místě a postupují o soutěž výš. Junioři startující ve druhé lize sestupují a příští rok budou hrát opět 3. ligu. Mistry jsou i dorostenci, kteří si tak opět v příští sezóně zahrají celostátní první ligu, kterou si tentokrát sami vybojovali. Starší žáci jsou druzí, ženám se ročník nevydařil. Nově zformovaný tým starších žákyň hraje rozvojovou soutěž, kde byly pouze tři týmy. Elévové a mladší žáci na turnajích, kdy se nehraje dlouhodobá soutěž, pravidelně obsazují medailové pozice. Koná se první výjezdní utkání partnerského oddílu Tatran Střešovice.
Sezóna 9. (2015/2016)
Desítka družstev zaznamenává další herní úspěchy. Muži A postupují ze třetího místa Regionální ligy do celostátní Divize C, dorostenci jako nejlepší tým Jižních Čech obsazují 4. místo v 1. lize dorostenců C, starší žáci jsou druzí ve skupině A Jihočeské ligy. Ženy jsou rovněž druhé a dorostenky pravidelně bodují. Bohužel se nedaří přihlásit juniorskou soutěž z důvodu ročníkové kapsy. Koná se pátý ročník South Bohemia Cupu, který opět zaštiťuje firma HB Beton. V J. Hradci se koná druhé výjezdní utkání Tatranu Střešovice. Mimo hřiště se podařilo uspořádat klubové slavnosti na Bobelovce, kde se u pečeného čuníka sešlo na 170 lidí. Samozřejmostí je celoklubové soustředění.
Sezóna 10. (2016/2017)
Neligová přípravka, tři družstva elévů, dvě družstva mladších žáků, starší žáci, dorostenci, dorostenky, junioři, ženy, muži B a muži A. To je Slovan v aktuálně probíhající sezóně. Na 160 aktivních členů a dvě celostátně hrané soutěže. 26. února se uskutečnilo třetí výjezdní utkání Tatranu Střešovice, kterému přihlíželo více než 400 diváků!